Je nesmysl o předčasný důchod nyní žádat, když jsem na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den, chtěl jsem požádat o předčasný důchod s odloženou výplatou do roku 2024, jsem ale vedený na Úřadu práce bez výplaty a předpokládám, že do odchodu do důchodu to tak zůstane. Z Vašich odpovědí jsem se dozvěděl, že tato doba, i když je stále vedena jako náhradní doba pojištění (80%), nesníží předčasnost předčasného důchodu. Předpokládám, že to vyplývá z §36, odst.2 zákona 155/1995 Sb. Je tomu tak a je nesmysl o předčasný důchod nyní žádat ? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je nesmysl o předčasný důchod nyní žádat, když jsem na úřadu práce?

Ne, pro vás není nesmysl žádat o předčasný důchod v letošním roce, ale mimo situace, kdy byste měl vyšší podporu v nezaměstnanosti než předčasný důchod, nemá smysl žádat o předčasný důchod bez výplaty, ale má smysl požádat letos o předčasný důchod i s výplatou.

Předčasný důchod v příštím roce bude jistě nižší než ten přiznaný v roce 2022 a to i přes vyšší krácení. Evidencí na úřadu práce si krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty nesnížíte, ani nezískáte další dobu pojištění, takže důchod bude stále stejný. Pokud by byla podpora nižší než předčasný důchod, nedává takový postup smysl (čekat za méně peněz na stále stejně vysoký důchod). Stejně tak nemá smysl čekat na důchod v roce 2023, když je výrazně nižší.

Ano, vámi zmiňovaný paragraf jasně uvádí, že zvýšit předčasný důchod přiznaný bez výplaty, lze jen výdělečnou činností. Co je výdělečnou činností uvádí § 5 odst. 1 a 4 zákona č. 155/1995 Sb.