Pečuji a pobírám podporu. Mohu požádat o výpočtovou zamítačku?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu: Jsem žena, můj řádný odchod do důchodu bude 16.2.2024, vychovala jsem dvě děti, mám odpracováno asi 45 let.V současné době pečuji (od 1.7.2022) o svého 90-letého otce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Uvažuji zažádat si o předčasný důchod bez výplaty důchodu od konce r. 2022. Ke konci roku 2023 nebo od data 16.2.2024 (řádný odchod do důchodu) bych si požádala o výplatu důchodu. Nevím ale, jestli je to v mém případě možné, když jsem v evidenci na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pečuji a pobírám podporu. Mohu požádat o výpočtovou zamítačku?

Takový postup sice možný je, ale určitě není vhodný. Krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty se odmazává pouze výdělečnou činností.

Péčí ani evidencí na úřadu práce si krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty neodmažete, tj. takový důchod bude i při uvolnění jeho výplaty na konci roku 2023 stejný, jako byste ho pobírala už od konce roku 2022. Nemá smysl čekat na stále stejný důchod bez toho, abyste ho pobírala, tj. přijít o rok výplaty důchodu a nic (zvýšení důchodu) za to nezískat. Požádejte si o předčasný důchod do konce roku 2022, vč. jeho výplaty.