Pobírám invalidní důchod. Je lepší předčasný důchod?

Otázka:

Dobrý den, potřebuji poradit s odchodem do předčasného důchodu nebo mám odejít řádně až za 3 roky? Vzhledem k tomu,že v současné době pobírám inv.důchod 1.st. a to od roku 2012 a od roku 2013 i pracuji na 6 hod.Nynější výdělek je 10.000.-,proto nevím jestli není lepší odejít dříve. Celkový počet evidovaných dob činí 41 roků a 61 dní,náhradní doba pojištění činí 2 roky a 258 dní.Neevidovaných dob je 1 rok a 72 dní.Předem moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod. Je lepší předčasný důchod?

Doporučuji vám k přečtení články o návratnosti, předčasném důchodu a způsobu výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu. Nižší výdělek vám starobní důchod už nijak nezhorší a naopak krácení předčasného důchodu je v současné době velmi vysoké. Uvažovat tedy tak, že si starobní důchod zhoršíte nízkým výdělkem je tedy nesprávné a z tohoto důvodu nemá smysl uvažovat o předčasném důchodu.

Nad rámec dotazu pouze uvedu informaci z článku o informativním listu, tj. že:

Na IOLDP je uveden i součet evidovaných dob a součet náhradních dob pojištění. Jedná se skutečně pouze o běžný součet všech evidovaných dob a nejde o informaci, kolik let doby pojištění daný pojištěnec získal pro nárok na důchod a jeho výpočet. Dobu pojištění je třeba vždy spočítat!