Již nepracuji a pobírám invalidní důchod 1. stupně. Je lepší jít do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak nejlépe řešit odchod do starobního (předčasného důchodu): jsem narozena 11.3.1963, 2 děti, pobírám invaliditu 1. stupně, jsem vedena na úřadě práce. Je pro mě lepší požádat nyní ještě za stávajících podmínek o předč. starobní důchod, nebo vydrzet o invaliditě 1. stupně do svého odchodu do řádného starobního důchodu?Není lepší předčasný důchod i za cenu krácení, neboť výpočet v roce 2026 bude méně výhodný? (nárok na řádný SD mám až 11.11.2026). Mám odpracováno 45 let a 126 dní, do zaměstnání již nenastoupím ze zdr. důvodů. Děkuji moc za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Již nepracuji a pobírám invalidní důchod 1. stupně. Je lepší jít do předčasného důchodu?

Jak jsem vám v minulosti vysvětloval v této odpovědi, vše záleží na návratnosti, jakou jste ochotna akceptovat. Nejde říci, co je lepší, protože tato odpověď je pevně spjata s tím, jak dlouho budete starobní důchod pobírat, což nikdo z nás neví.

Výpočet řádného starobního důchod v roce 2026 bude jistě výrazně vyšší, než takto hodně pokrácený předčasný důchod. Jak jsem se vám ale snažil vysvětlil už v minulé odpovědi, nelze koukat jen na krácení předčasného důchodu, ale také na částku, která vám bude v době do dosažení důchodového věku vyplacena navíc.