Vím, že důchod bude trvale krácen, ale nevím přibližně o kolik?

Otázka:

Dobrý den, chci odejít do starobního důchodu o jeden rok dříve. Podle ČSSZ by to mělo být 16.3.2022. Nemohu to v práci psychicky vydržet a proto uvažuji o odchodu v měsíci lednu 2022. Vím, že důchod bude trvale krácen, ale nevím přibližně o kolik. Počítal by se mi v lednu 2022 odpracovaný rok 2021 do pojištění i do odpracovaných let? Byl by mně důchod valorizován v lednu 2022? Kdy by bylo vhodné podle data v lednu 2022 odejít do důchodu?
Doba pojištění do 21.3. 2021 činí 38 roků a 64 dnů. Vyměřovací základ činí 19 811 Kč.
Moc děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vím, že důchod bude trvale krácen, ale nevím přibližně o kolik?

Doporučuji vám k přečtení tyto základní články o:

V článku o předčasném důchodu je jak kalkulačka, která vám spočítá, kdy se snižuje krácení předčasného důchodu, tak i kalkulačka k orientačnímu výpočtu krácení.

Valorizují se pouze důchody s datem přiznání do konce předcházejícího roku. Každý rok vydávám článek se srovnáním výpočtů v jednotlivých letech. Srovnat oba výpočty je ale možné až koncem září, kdy vláda schválí jak valorizaci, tak i výpočet důchodu pro nový rok.

Doba pojištění se hodnotí až do dne předcházejícího dni přiznání důchodu, vyměřovací základy se hodnotí naposledy z roku předcházejícímu roku přiznání důchodu (tzv. rozhodné období).