Pobírám invalidní důchod III. stupně. Mohu počkat na 47 let pojištění?

Otázka:

Dobrý den , mám dotaz , zda je možné požádat o přepočet plného invalidního důchodu (3.st.)na starobní až v roce 2021 (třeba k 30. dubnu) . Bude se pak chybějících 94 dnů pojištění připočítávat do doby pojištění , abych dosáhl na 47 let pojištění ?Bude se pak používat kalkulačka na přepočet pro rok 2021? Předem děkuji za odpověď.

Omlouvám se , ale ještě jsem se chtěl zeptat na variantu , zda je možné těch 94 dnů co chybí do 47 let pojištění doplatit , aby se mě započetlo 47 let pojištění?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod III. stupně. Mohu počkat na 47 let pojištění?

Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se jako náhradní doba pojištění hodnotí pouze do dne dosažení důchodového věku – § 5 odst. 2 písm. e) zákona č. 155/1995 Sb. U náhradních dob pojištění obecně platí, že je není možné hodnotit po vzniku nároku na starobní důchod (které u vás koresponduje s datem dosažení důchodového věku) – § 33 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Pobíráním invalidního důchodu se tedy „pročekat“ k dalšímu roku pojištění nemůžete.

Dobrovolným důchodovým pojištěním nemůžete doplácet dobu po vzniku nároku na starobní důchod – § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Jednou variantou by bylo doplatit se evidenci na úřadu práce v minulosti, která se vám již při výpočtu důchodu nehodnotí. Doplácet je možné vždy konkrétní období.

Výše uvedené nebrání uplatnit žádost o důchod s datem přiznání např. v roce 2021 a mít tak výpočet roku 2021.