Po vystěhování z Velké Británie mi zastavili invalidní důchod, je to správně?

Otázka:

dobry den od roku 1990 trpim neurologickym onemocnenim rostrousena skleroza .Protoze jsem nechtel invalidni duchod tak jsem v roce 2001 odjel do Velke Britanie kde jsem nastoupil na Universitu Cambridge kde jsem studoval tri roky Anglictinu.Pracoval jsem v pivovare ale po pul roce jsem nahle ochrnul na pul tela nebyl jsem schopen prace atak jsem pozadal o castecny duchod ktery mu byl priznan na trvalo.po urcite dobe jsem si nasel praci na reditelstvy zdravotnictvi jako administrativni pracovnik kde jsem pracoval pul roku,po te jsem pracoval jako tlumocnik ceskeho,slovenskeho,ruskeho a polskeho jazyka do Anglictiny tuto praci jsem vykonaval ve skracene dobe jako oficialne evidovany soukromy zivnostnik.Muj zdravotni stav se rapidne zhorsil proto jsem se v roce 2012 vratil zpet do CR. ve Velke Britanii mi okamzite zrusili invalidni duchod bez miznosti odvolani.Pozadal jsem o inv.duchod v CR kde mi z prvu byl priznan prvni stupen 30 procent po pul roce mi byl priznan inv ducho d druheho stupne 70 procent .muj inv.duchod cinni 3 990 kc. Muj zdravotni stav neni vubec dobry a zasahlo mi to oci a mam velike bolesti nohou a jsem castecne ochrnut na levou cast tela.Vubec neznam sva prava nemohu bydlet sam protoze nejsem sobestacny oroto jsem se nastehoval ke sve matce kam dochazej mi sourozenci a pomahaj mi.Nevim zdali mi pravem ve Velke Britanii zastavili inv.duchod .Chtel jsem se zeptat co mohu v mem pripade neboli co bych mel v mem pripade udelat .Predem Dekuji za Vasi odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po vystěhování z Velké Británie mi zastavili invalidní důchod, je to správně?

Hned na začátek musím uvést, že neznám důchodové předpisy Velké Británie (není v mých silách znát důchodové zákony všech zemí EU), nicméně, že by vám zastavili výplatu invalidního důchodu z Velké Británie z důvodu vystěhování nepovažuji za správný postup, neboť není v souladu s rovností zacházení, která platí pro celou EU. Budete se však muset obrátit přímo na plátce důchodu ve Velké Británii.

Nevím přesně, jaký důchod v ČR pobíráte – 30% pokles pracovní schopnosti by vám nestačil ani na první stupeň invalidity a při 70% už je zase přiznávána invalidita třetího stupně. Pokud pobíráte pouze druhý stupeň, můžete se pokusit požádat o zvýšení.