Zaměstnání ve Velké Británii a v USA a invalidní důchod

Otázka:

Dobry den ,v CR me byl priznan invalidni duchod 3,stupne.Za poslednich 10 let jsem vsak pracoval v CR jen 3 roky.Pracoval jsem,platil dane a pojisteni 8 let v USA ,od roku 1999 a potom 5 let v Anglii ,* od roku 2007 ) Na US embassy v Praze mi rekli,ze si mam pozadat o americky.duchod online ,je to rychlejsi vyplnit formulare,potom me rekli na ambasade ve Varsave ,kde se vse pro Evropu vyrizuje,ze jelikoz jsem poslednich 6 let nepracoval v USA ,nemuzu dostat jejich duchod ,ale na zaklade smlouvy mezi US a UK ,pokud budu uznany SS office v USA ,tak by mi mela UK vyplacet invalidni duchod….Vse si vyrizuji sam.Zaroven vsak CSSZ v Praze rika,ze by muj duchod v Cesku mela vyplacet UK strana..Chtel bych se zeptat .To bude pozuzovat anglicka UK strana zase muj zdravotni stav ? …Muze vubec Anglie UK vyplacet dvakrat invalidni duchod ? .Napsali me z CSSZ ,ze si jen chteji overit kolik mam odpracovane v US ,ale ze me bude vyplacet UK office ,kde jsem pracoval 5 let. Muzete mi to prosim vysvetlit ? dekuji moc .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání ve Velké Británii a v USA a invalidní důchod

Obecná pravidla k tomuto tématu popisuji v článku zaměstnání v zahraničí a důchod. Každá země si posuzuje své důchodové nároky samostatně, tj. v případě invalidního důchodu, musí každý stát (tedy všechny tři) posoudit zdravotní stav (zda jste invalidní) a každý jednotlivý stát si musí posoudit, zda splňujete ostatní podmínky, které jsou zakotveny v jednotlivých právních úpravách.

Za českou dobu vám určitě nebude vyplácen invalidní důchod Velké Británie, ale Česko. Vzhledem k vaší krátké české době pojištění v posledních letech se spíše domnívám, že jste od ČSSZ obdržel dopis, že bez přihlédnutí k době pojištěni v UK není možné o invalidním důchodu rozhodnout. ČSSZ tedy musí počkat na potvrzení dob pojištění získaných ve Velké Británii a také v USA.