Po přiznání invalidního důchodu už nikdy nemohu marodit se stejnou diagnozou?

Otázka:

Dobrý den, měla byl dotaz, zda po přiznání 1.stupně invalidity, kdy pokračuji na PN s jinou diagnózou mohu změnit ošetřujícího lékaře, protože současný mi chce urychleně PN ukončit v nejbližším termínu další kontroly i když můj zdravotní stav pro více Dg není příznivý. Doporučuje mě na ÚP, i když jsem zaměstnán na dobu neurčitou. (Je současně i závodním lékařem, kdy je domluven se zaměstnavatelem který chce, abych si dohodou ukončil pracovní poměr v den kdy mi bude lékařem ukončena PN a v den ukončení pracovního poměru dohodou se přihlásil na Úřad práce jako již nezaměstnaný. Dohodu si mám údajně sepsat sám a lékař potvrdí, že můj zdravotní stav není příznivý a že nemohu vykonávat dosavadní práci. Nejsem si ani jistý, zda bych dostat z ÚP podporu 65% nebo jen 45% kdy bych vlastně byl nucen ukončit se zaměstnavatelem. Nic takového neplánuji, ale jen konstatuji, jak je to mě připravené).
Je možné při další návštěvě ihned získat moji zdravotní kartu a vyhledat jiného obvodního lékaře případně od jakého data, který by posoudil můj zdravotní stav?Jak je to pak s pokaračováním nebo ukončením PN u stávajícího lékaře? Musí předat novému ošetřujícímu lékaři neukončenou neschopnost nebo ji ukončí a já musím požádat nového lékaře o vystavení nové PN?
Ještě mám dotaz o
hledně Dg, pro kterou mám invaliditu 1.stupně. Po jaké době mohu případně marodit opětovně? Nebo nemohu už nikdy marodit s touto Dg? Pojedu na komplexní lázeňskou péči, rehabilitaci právě z důvodu léčby na Dg pro kterou mi byl přiznám ID 1.stupně. Procedury budou pak rozepsány na zlepšení zdravotního stavu. Nebo do lázní nemohu a jen docházet na rehabilitace?
Děkuji mnohokrát za každou informaci.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po přiznání invalidního důchodu už nikdy nemohu marodit se stejnou diagnozou?

Jakým způsobem dochází ke změně obvodního lékaře, jde nad rámec důchodové poradny. Takové informace nemám a v tomto směru vám nemohu poradit.

To, na jakou diagnozu vám je uznán invalidní důchod, nemá žádný vliv na možnost čerpat nemocenskou. Dočasná pracovní neschopnost tedy může být uznána na stejnou diagnozu, na kterou máte uznán invalidní důchod.

“Opětovně marodit” můžete kdykoliv, pokud jste nemocensky pojištěn (zjednodušeně řečeno zaměstnaný) a jste ošetřujícím lékařem uznán dočasně práce neschopným. Pokud byste vyčerpal celou podpůrčí dobu nemocenské, nová vám bude náležet až po 190 dnech pojištěné činnosti – § 26 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,

děkuji za rychlou odpověď. Chápu to správně, že po ukončení PN pro úraz mohu pokračovat bez přerušení nemocenské opět na Dg pro kterou jsem byla uznána ID 1.stupně?Existuje pro tuto situaci nějaký zákon, abych lékaře přesvědčila o pokračování PN, případně kam se obrátit na OSSZ ke konzultaci? Podpůrčí rok nemám  vyčerpaný. Čekají mě další vyšetření a zákroky.

Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, toto jsem výše nepsal. Odpovídal jsem na dotaz, zda již nikdy nebudete moci marodit se stejnou diagnozou, na kterou vám byla uznána invalidita. A odpověď byla, že na stejnou diagnozu marodit můžete. Jednoduše řečeno, pokud znovu v budoucnu omarodíte, diagnóza se s diagnozou invalidního důchodu neporovnává. Současnou neschopenku ale musíte 30. dnem od jednání na LPS ukončit – § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb.

Řešením ve vaší situaci je ukončení současné dočasné pracovní neschopnosti (30. dnem od jednání na LPS). Hned od následujícího dne vám může být vystavena nová neschopenka, která ale musí být na jinou diagnozu, než ta první. Pak je splněna podmínka požadovaná zákonem (skončení dočasné pracovní neschopnosti 30. dnem), ale následující neschopnost se považuje za pokračování (pro výplatu nemocenské). Podrobně jsem tuto situaci (vč. zákonných ustanovení), vysvětloval zde. O uznání dočasné pracovní neschopnosti a jejím trvání však rozhoduje ošetřující lékař.