Platí ochranná doba pro obnovu vdovského důchodu opakovaně?

Otázka:

Dobrý den, moje mamka se narodila 30. 3. 1958 a můj otec 24. 12. 1954. Otec zemřel 3. 11. 2013. Mamce brzy vyprší nárok na vdovský důchod. Mamčina matka měla úraz a je teď ve špatném stavu, proto si ji mamka chce vzít k sobě a starat se o ni. Chápu-li to správně, tak pokud by babičce byl přiznán příspěvek na péči 2. stupně, pak by mamce opět vzniknul nárok na výplatu vdovského důchodu. Moje otázka zní: Pokud by babička umřela dříve než by mamka dosáhla věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození a mamka by tudíž o vdovský důchod opět přišla, běží tam opět ta dvouletá ochranná lhůta? Měla by mamka opět nárok na vdovský důchod, pokud by do dvou let dosáhla věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Platí ochranná doba pro obnovu vdovského důchodu opakovaně?

Celé problematice rozumíte naprosto správně. V případě vaší matky platí, že do dvou let od zastavení výplaty vdovského důchodu musí pro možnost opětovného přiznání vdovského důchodu splnit některou z podmínek popsaných v článku o obnově vdovského důchodu. Možnost obnovy platí vždy po dva roky od každého odejmutí vdovského důchodu.

Tzn., pokud nyní vaše matka začne pečovat o svoji matku v době jednoho roku od úmrtí, vdovský důchod by se ani neodnímal (pokud by se vše stihlo vyřídit na vaší OSSZ a následně na ČSSZ). V případě, že by začala pečovat až v ochranné dvouleté lhůtě, došlo by k opětovnému přiznání vdovského důchodu od začátku péče. V případě, že by péče o vaši babičku skončila a vaše matka by nesplňovala žádnou z podmínek popsanou v článku výše, měla by opět dva roky, ve kterých je možné některou ze zákonných podmínek splnit (např. věkovou, kterou zmiňujete).

Pro úplnost dodávám, že aby vaše matka měla nárok na vdovský důchod i v případě péče, musí nejen pečovat o babičku alespoň v II. stupni závislosti, ale také musejí mít společnou domácnost.