Je lepší si nejdříve zažádat o přepočet invalidního důchodu a pak o vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den, dne 22.1.2019 zemřel můj otec ve věku 65 let, který byl ve starobním důchodě u kterého si ještě přivydělával. Moje mamka má invaliditu 3. stupně a má invalidní důchod. Mamka se nedávno dozvěděla, že by si svůj důchod mohla nechat přepočítat, protože se jí zdá dost nízký. Má otázka zní jestli je lepší si nejdříve zažádat o přepočet invalidního důchodu, který by mohl být případně navýšen
a až po tomto přepočtu zažádat o vdovský důchod. Dále jestli je nějaká lhůta do kdy se musí zažádat o vdovský důchod a zda se peníze vyplatí i zpětně. Poraďte prosím co nejlepší postup. Jestli jsem to pochopil správně, tak mamka by měla mít nárok na vyplácení vdovského důchodu doživotně z hlediska její invalidity. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je lepší si nejdříve zažádat o přepočet invalidního důchodu a pak o vdovský důchod?

Ano, invalidní důchodce má možnost požádat o starobní důchod (nejedná se o „přepočet invalidního důchodu“). Při výpočtu starobního důchodu dojde ke srovnání s invalidním důchodem a důchodci bude přiznán/ponechán vyšší z nich. Vše vysvětluji zde.

Kdy bude žádost o starobní a vdovský důchod uplatněna je úplně jedno. Posunutím jedné nebo druhé žádosti není možné ničeho dosáhnout. Obě žádosti může vaše matka uplatnit na místně příslušné OSSZ během jedné návštěvy. Důchod je možné doplatit až pět let zpětně.

Vdovský důchod bude mít vaše matka přiznán trvale, protože již dosáhla zákonem stanoveného věku (důchodový věk nebo věk o čtyři roky nižší, než je důchodový věk muže stejného data narození).