Když ukončím studia, bude mamka i nadále pobírat vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den, v roce 2002 mi otec zemrel kvůli autonehodě. Jsem student. Mamka pobira vdovsky a sirotci duchod. Financne na tom nejsme uplne nejlepe, proto se chci zeptat, kdybych ukoncil studium a nasel si praci, trval by vdovsky duchod mamce nadale? Nebo by prisla o důchod, jelikoz se nestará a nezaopatrene dítě?
Mockrát dekuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když ukončím studia, bude mamka i nadále pobírat vdovský důchod?

Jaké podmínky je třeba splnit, popisuji v následujícím článku.

Pokud všemu nebudete rozumět, potřebuji, abych vám mohl přesně odpovědět, znát přesné datum narození vaší mamky.

Otázka doplněna:

Dekuji za odpověď,

bohuzel jsem v článku nenasel přesnou odpověď na mou otázku. Mamka se narodila 27.6.1968. Jeste jsem zapomnel napsat, ze mamka pobira druhym rokem invalidni duchod prvniho stupně. Castka je velmi mala, proto se chci ještě zeptat, zda by se ji castka invalidního duchodu po ztrátě vdovskeho a sirotčího zvedla.

Jinak Vam preji vse nejlepsi do noveho roku.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud vaše matka nesplňuje žádnou jinou z podmínek popsaných ve výše odkazovaném článku, nárok na vdovský důchod jí zanikne. Pokud by do pěti let žádnou z uvedených podmínek nesplnila, neměla by už nikdy ani nárok na obnovu vdovského důchodu (již nikdy by ho po vašem otci nepobírala). Naopak pokud byste byl nezaopatřeným dítětem alespoň do jejích 50 let, došlo by sice po skončení vaší nezaopatřenosti k odejmutí vdovského důchodu, ale v 55 letech by měla nárok na jeho opětovné přiznání a vdovský důchod by pak byl přiznán trvale. Pokud nyní přestanete studovat, tak vlastně vaší mamce “zajistíte” to, že už jí pravděpodobně nárok na vdovský důchod v budoucnu nevznikne.

V případě souběhu nároku na výplatu vdovského a invalidního důchodu se nižší z nich krátí (vysvětleno zde). Vaše mamka má tedy podle všeho pokrácený invalidní důchod a vdovský důchod má vyplácený v plné výši. Po odejmutí vdovského důchodu by došlo ke zvýšení invalidního důchodu na “nepokrácenou výši”.