Placení zdravotního a sociálního pojištění u podnikajícího důchodce

Otázka:

Dobrý den, pokud jako důchodkyně si vyřídím živnostenský list a budu podnikat, tak musím si udělat daňové přiznání. Není mně jasné, zda musím platit sociální a zdravotní pojištění? Nejspíš to bude záviset od výdělku.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Placení zdravotního a sociálního pojištění u podnikajícího důchodce

V prvním roce podnikání nebudete muset platit zálohy na zdravotní ani na sociální pojištění. Po podání přehledu o příjmech a výdajích na okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu v následujícím roce bude platba záloh a pojištění záviset na výši vašeho výdělky (příjmy po odečtu výdajů).

Sociální pojištění – pokud výše výdělku nedosáhne částky 62.261 Kč za rok (platí pro 2013), nebudete muset sociální pojištění doplácet a ani vám nevznikne povinnost platit zálohy. Pokud tuto částku překročíte, budete muset sociální pojištění za předešlý rok doplatit a nově vám vznikne povinnost platit zálohy na sociální pojištění.

Zdravotní pojištění – po podání přehledu v následujícím roce budete muset zpětně doplatit zdravotní pojištění a nově vám vznikne povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění. Minimální výše záloh není stanovena a bude závislá na výši vašeho výdělku.

Jaký vhodný zdroj informací vám doporučuji web jakpodnikat.cz