Invalidní důchod a podnikání jako OSVČ – platby zdravotního a sociálního pojištění

Otázka:

Dobrý den,
pobírám invalidní důchod 2.stupně, který mi byl přiznán ihned po dokončení střední školy (v 19ti letech). Uvažuji o tom, že bych se stala OSVČ a nevím, jak by to bylo s platbami zdravotního a sociálního pojištění. Jednalo by se o výdělek do cca 10 000 měsícně. Můžete mi poradit? Děkuji

Odpověď:

Invalidní důchod a podnikání jako OSVČ – platby zdravotního a sociálního pojištění

Samostatnou výdělečnou činnost byste vykonávala jako vedlejší. Toto je rozhodné pro stanovení záloh v prvním roce podnikání. V prvním roce podnikání byste neplatila zálohy ani na zdravotní ani na sociální pojištění. V dalších letech by pro stanovení výše zálohy bylo rozhodné, jakou částku jste si v předchozím roce vydělala (příjmy po odečtu výdajů).

Pokud by příjmy po odečtu výdajů nepřekročily v roce 2016 částku 64.813 Kč (částka se každý rok mění; pokud podnikáte jen část roku, rozhodná částka se poměrně snižuje), nemusela byste platit sociální pojištění a ani zálohy v dalším roce.

U zdravotního pojištění byste v dalších letech musela platit pojištění i zálohy vždy, pokud byste byla v zisku (příjmy by byly vyšší než výdaje). U zdravotního pojištění není minimální výše zálohy stanovena, můžete tak např. platit i jen jednu korunu.

Pro bližší informace o sociálním pojištění a zdravotním pojištění doporučuji projít web jakpodnikat.cz.