Péče o matku: Kdy vznikne nárok na trvale přiznaný vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den, starám se o mamku , která je v 3.stupni postižení, byl mi navrácen vdovský důchod , datum narození je 18.2.1965 , kdy mi vdovský důchod zůstane, jasně , že dokud se o mamku budu starat, ale odkdy by mi zůstal i bez péče a jaká poměrná část. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o matku: Kdy vznikne nárok na trvale přiznaný vdovský důchod?

Abyste měla nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu, musíte ho pobírat alespoň do dosažení věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození. Muž ročník 1965 má důchodový věk 65 let, věk o 4 roky nižší je 61 let – tohoto věku tedy musíte dosáhnout v době pobírání vdovského důchodu důchodu. Pokud by vám byl vdovský důchod odebrán dříve, ale po dosažení 59 let, měla byste nárok v 61 letech na jeho opětovné přiznání. Pokud by to bylo ještě před 59. narozeninami, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu mít již nebudete.

Výše vdovského důchodu se krátí až v souvislosti s přiznání dalšího (starobního nebo invalidního) důchodu, ne podle toho, z jakého důvodu je vdovský důchod pobírán. Na vysvětlující článek jsem vás odkázal již v předchozí odpovědi, tak si ho, prosím, přečtěte.