Obnova vdovského důchodu z důvodu péče a další zastavení vdovského důchodu

Otázka:

Dobrý den,
jsem narozená v listopadu 1957, manžel zemřel v roce 1981. Do roku 2006 jsem pobírala vdovský důchod z titulu studia mého jediného dítěte. V roce 2010 mi byl pak vdovský důchod obnoven z důvodu péče o nemohoucího otce, o kterého pečuji dosud. Může mi být ještě vdovský důchod odebrán nebo mi již zůstane napořád? Pokud by mi byl odebrán, za jakých podmínek budu mít nárok na obnovu? Moc děkuji za info.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu z důvodu péče a další zastavení vdovského důchodu

Vzhledem k tomu, že vám byl vdovský důchod obnoven za podmínek platných v době od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2011, musíte pro trvání nároku a pro případnou obnovu vdovského důchodu splnit podmínky platné v této době:

Vdova má nárok na obnovení vdovského důchodu, jestliže:

a) pečuje o nezaopatřené dítě,

b) pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),

c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),

d) je plně invalidní (invalidní ve třetím stupni), nebo

e) dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Nyní máte nárok na výplatu vdovského důchodu z důvodu péče o otce, který má II – IV stupeň závislosti. Věková podmínka pro nárok na vdovský důchod je ve vašem případě definována tak, že musíte dosáhnout buď svého důchodového věku (neznám počet vychovaných dětí, takže ho nedokáži určit) nebo věku o čtyři roky nižšího než je důchodový věku muže stejného data narození jako vy. Tento věk je ve vašem případě 59 let a 8 měsíců. Abyste tedy měla vdovský důchod vyplácen trvale, musíte dosáhnout buď svého důchodového věku nebo věku 59 let a 8 měsíců. Pokud byste péči o otce ukončila dříve, výplata vdovského důchodu by se vám zastavila, ale k obnově by došlo při dosažení tohoto věku (důchodový věk nebo 59 let a 8 měsíců). Výše uvedené podmínky pro další obnovu je ve vašem případě nutné splnit do pěti let od příp. zastavení výplaty vdovského důchodu (ukončení péče). Tuto podmínku již jistě splníte.