Měla bych nárok na pokračování vdovského důchodu v mých 61 letech?

Otázka:

Dobrý den, prosím o odpověď, zda, když mám obnovený vdovský důchd z důvodu péče o mamku , a muž by šel do starobního důchodu 29.9.2027a pokud by péče trvala, měla bych nárok na pokračování vdovského důchodu v mých 61 letech? Můj důchod by byl 17.10.2029. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měla bych nárok na pokračování vdovského důchodu v mých 61 letech?

To, kdy by váš muž dosáhl důchodového věku, není pro stanovení nároku na opětovné přiznání vdovského důchodu nijak důležité. Jaké podmínky je třeba splnit, vysvětluji v tomto článku. Pokud chcete posoudit, zda a kdy budete mít nárok trvale přiznaný vdovský důchod, příp. kdy byste měla nárok na opětovné přiznání, potřebuji znát vaše datum narození, počet vychovaných dětí a od kdy máte nyní vdovský důchod přiznán (od kdy pečujete).

Otázka doplněna:

Dobrý večer, moc děkuji , jsem narozená 17.2.1965, mám 2 děti a obnova důchodu je od 7/2020.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Potřebného věku pro trvalé přiznání vdovského důchodu dosáhnete 17. 2. 2026 (věk o čtyři roky nižší, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození, jako máte vy). Abyste měla vdovský důchod přiznán trvale, musíte ho tedy pobírat nejméně do 17. 2. 2026. Pokud budete vdovský důchod pobírat alespoň do 17. 2. 2024, pak vám k 17. 2. 2026 vznikne nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu (opět bude přiznán trvale). Splníte tak podmínku, že mezi zánikem nároku na vdovský důchod a potřebným věkem neuplynou více než dva roky.