Péče o děti do 9 a 12 let a důchodový věk ženy

Otázka:

Dobrý den přeji. Po rozvodu jsem vsoudil děti kterým bylo 9 a 12 let, které jsem spolu vychoval se svojí ženou. Bude se jejich výchova započítávat ženě do doby odchodu do řádného důchodu ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o děti do 9 a 12 let a důchodový věk ženy

Tématu se věnuji v článku počet vychovaných dětí a důchodový věk ženy. Jako vychované dítě pro stanovení důchodového věku se bude hodnotit pouze jedno dítě – péče do 9 let nestačí.

Otázka doplněna:

Dobrý večer, četl jsem odpověď na dnešní můj dotaz. Jen dotaz je opačný…po rozvodu jsem se ženou , která již měla 2 děti vychovával moje děti, které jsem vysoudil a bylo jim v té době 9 a 12 let, takže ne do tohoto věku, ale od něj do 20ti let. Proto se ptám, zda budoe zohledněna tato doba výchovy a péče, při výpočtu jejího odchodu do starovbního důchodu. Žena je rok narození září roku 1960. Zda jí budou započítané 2 a nebo 4 děti, které vychovala spolu se mnou. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Myslel jsem, že se ptáte, zda se bude výchova dětí hodnotit vaší první ženě.

V případě druhé manželky se bude přihlížet k oběma vyvdaným dětem, neboť péče o ně začala po osmém roce věku a trvala do zletilosti více než pět let. Při stanovování důchodového věku tedy bude přihlíženo ke čtyřem vychovaným dětem

K žádosti o důchod bude kromě rodných listů dětí třeba doložit i rozsudek, kterým vám byly děti svěřeny do péče a oddací list.