Péče o maminku a vdovský a starobní důchod

Otázka:

Dobrý den, jsem žena narozená 1955, manžel zemřel 6. 2. 2002. 1 rok jsem pobírala vdovský důchod. Od 1. 1. 2007 jsem měla péči na maminku (osobu blízkou) 1. stupeň a od 1. 2. 2008 stupeň 2. – neměla jsem společnou domácnost. Mám nárok na vdovský důchod nebo aspoň pojištění k důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Péče o maminku a vdovský a starobní důchod

Odpověď na váš dotaz musím rozdělit na dvě části. Za jakých podmínek dochází k obnově vdovského důchodu máme popsáno v tomto článku (o věkové podmínce jsem vám psal již minule). Jedno z podmínek ve vašem případě bylo, že do pěti let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod začnete pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost). Tuto podmínku jste tedy nesplnila, protože nebyla splněna podmínka společné domácnosti.

Pro hodnocení péče jako tzv. náhradní doby pojištění se však u osoby blízké společná domácnost nevyžaduje, takže tato doba se vám při výpočtu důchodu bude hodnotit (od získání II. stupně). Bližší informace naleznete v článku o péči.