Ovlivňuje výpočet invalidního důchodu to, že mě někdo živí?

Otázka:

Dobrý den, už několikrát mě někdo upozorňoval, že můj přiznaný invalidní důchod 3 stupně je nízký. Chci se zeptat, bere se třeba na ohled to, že žiji s mámou, a tím pádem odpadá starost o bydlení a to že mě někdo živí, protože s moji přiznanou částkou, bych asi skončil hodně špatně, pokud bych chtěl žít sám. Teď jsem si zkoušel podle nějaká kalkulačky vypočítat částku a pokud jsem to dobře zadal tak mi vyšlo asi o 4000 více než co mám teď. Podle kalkulačky beru teď důchod jako 1 stupně přitom mám 3. stupeň. Ale opravdu se v tom nevyznám. Pokud chcete bližší info mohu potom poskytnout. Jinak já začínal na 2. stupni potom mi to později zvedli na 3. stupeň Děkuji moc za pomoc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovlivňuje výpočet invalidního důchodu to, že mě někdo živí?

Výši invalidního důchodu ovlivňuji získané doby pojištění (zaměstnání, studium, evidence na úřadu práce atd.), získané vyměřovací základy (výdělky) a vyloučené doby z rozhodného období a tzv. dopočtená doba. Jde o dávku z pojistného systému, tj. jaké a po jakou dobu bylo odváděno pojistné, takový je invalidní důchod (trochu zjednodušeně). To, s kým žijete, příp. jaké máte náklady na živobytí, výši invalidního důchodu neovlivňuje.

Upřímně, jako laik si určitě invalidní důchod spočítat nedokážete. Především bych doporučil zkontrolovat, zda jsou na osobním listu důchodového pojištění uvedeny všechny doby (např. zaměstnání), které tam mají být.