Otec je na neschopence – máme žádat o starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
můj otec je momentálně v nemocnici po mozkové příhodě (od 21.6.2017), celá levá strana nehybná, rehabilitace bude na dlouhou dobu. Ročník narození 1954, letos by měl mít nárok na starobní důchod. Nestihl si o něj však ani zažádat. Je stále zaměstnaný a bude pobírat nemocenskou. Zajímalo by mne, jak v tomto případě postupovat ? Máme o důchod zažádat, případně zda-li stačí neověřěná plná moc v mém zastoupení ? Nebo důchod zatím neřešit a zůstat v pracovní neschopnosti ?
Předem děkuji za Vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Otec je na neschopence – máme žádat o starobní důchod?

Zda o starobní důchod zažádat nebo ještě „čekat“ na neschopence, záleží na výši vyplácené nemocenské a výši starobního důchodu, který by náležel.

Starobní důchodce může pobírat nemocenskou v rozsahu popsaném v tomto článku. Pokud je nemocenská vyšší než by byl starobní důchod, je vhodné ještě počkat a o důchod požádat až na konci dočasné pracovní neschopnosti a to s datem přiznání, které se spočítá tak, že od konce neschopenky odečtete 70 dní. Tímto postupem zajistíte, že po celou dobu bude váš otec pobírat nemocenskou, která je vyšší než starobní důchod a po dobu posledních 70 dní pak ještě i starobní důchod.

V případě, že by byl starobní důchod vyšší než nemocenská, můžete požádat o starobní důchod k datu dosažení důchodového věku. Neschopenku neukončujte, protože ještě po dobu 70 dnů od data přiznání starobního důchodu může být vyplácena nemocenská (opět současně s pobíráním důchodu).

Pro výše uvedené postupy je důležité nemít ukončený pracovní poměr – starobní důchodce nemůže „marodit v ochranné lhůtě“, tj. pobírat nemocenskou po skončení pracovního poměru.

Ano, žádost je možné uplatnit na plnou moc, která nemusí být ověřená.