Otec chce si požádat o předčasný důchod, což v jeho případě, myslím, nemá žádný smysl

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu.
Můj otec (nar. 3.3.1961) má po covidu zdravotní potíže (pobírá inv. důchod 1. stupně) a svoji práci už bohužel fyzicky nezvládá.
Je stále zaměstnán, ale od června je v pracovní neschopnosti a hodlá v ní zůstat, co nejdéle to půjde – předpokládám, že to bude jeden rok. Pak by následovala evidence na úřadu práce s podporou v nezaměstnanosti, která by mu však nevyšla až do starobního důchodu.
Chce si požádat o předčasný důchod, což v jeho případě, myslím, nemá žádný smysl.
Mohl byste mi prosím poradit, jaký by pro něj byl nejvhodnější postup vzhledem k současné situaci?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Otec chce si požádat o předčasný důchod, což v jeho případě, myslím, nemá žádný smysl

Váš otec si chce zřejmě požádat o předčasný důchod bez výplaty (jde o tzv. výpočtovou zamítačku).

Výpočet roku 2024 ani 2025 dnes nikdo nezná, ale už nyní to vypadá, že výpočet roku 2024 bude lepší než výpočet roku 2023 (i po mimořádné valorizaci) a o to více bude toto platit v roce 2025. V situaci vašeho otce bych určitě o předčasný důchod bez výplaty nežádal, protože jsem přesvědčen, že výpočet roku 2025 bude daleko lepší než výpočet roku 2023 po valorizacích. O něco vyšší krácení, které se nyní chystá, na tom nic nemění.

Srovnání výpočtu důchodů v letech 2023 a 2024 bude možné s jistotou provést v průběhu září 2023. Aby měl váš otec možnost podat žádost o předčasný důchod zpětně za současných podmínek (kdyby výše uvedené nakonec neplatilo), doporučuji nyní do konce srpna 2023 na OSSZ sepsat „Uplatnění nároku na dávku  důchodového pojištění„. Díky tomuto formuláři bude moci váš otec do šesti měsíců do uplatnění příp. sepsat žádost o předčasný důchod za stávajících podmínek (pokud by se na podzim ukázalo, že je takový postup vhodný).