Otec uvažuje o předčasném důchodu. Jaká by byla nejvýhodnější varianta s nově přicházejícími změnami ohledně důchodů?

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu, otec (nar. 22.8.1963) pobírá ID 1.st (10 000) od listopadu 2022, většinu života pracoval jako OSVČ s minimalními odvody, posledních 8 let pracuje jako zaměstnanec, nyní na pul úvazek (cca 15000), není zřejmé, jak dlouho bude svou práci moci vzhledem ke zdravotnímu stavu vykonavat, uvažuje o předčasném důchodu, jaká by byla nejvýhodnější varianta s nově přicházejícími změnami ohledně důchodů (vyšší krácení, pozdější odchod do předčasného důchodu, pozastavená valorizace atd.) Mockrát děkuji za odpověď.
Má smysl žádat do 1.9.2023 o výpočtovou zamítačku?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Otec uvažuje o předčasném důchodu. Jaká by byla nejvýhodnější varianta s nově přicházejícími změnami ohledně důchodů?

To, jak je vhodné postupovat, záleží právě na tom, kdy váš otec chce začít pobírat (předčasný) starobní důchod. Čím dříve to má být, tím je, s ohledem na chystané změny u předčasných důchodů, pravděpodobně vhodnější požádat o předčasný důchod s odloženou výplatou. Naopak pokud by váš otec uvažoval až o přiznání starobního důchodu nebo předčasného důchodu o kratší dobu (řekněme jeden možná až dva roky), odloženou výplatu bych nedělal, protože výpočet důchodu se bude dále zlepšovat a tento postup pravděpodobně nebude vhodný.

Nyní doporučuji do konce srpna 2023 na OSSZ sepsat „Uplatnění nároku na dávku  důchodového pojištění„. Díky tomuto formuláři bude moci váš otec do šesti měsíců od uplatnění příp. sepsat žádost o předčasný důchod za stávajících podmínek, tj. získá dalšího půl roku na rozmyšlenou.