Nyní pobírám invalidní důchod 2. stupně a nepracuji. Mám využít výpočtovou zamítačku?

Otázka:

Dobrý večer pane Maříku, chtěla bych Vás poprosit o radu. Dnes jsem se na internetu dočetla, že by lidé, kteří jdou příští rok do starobního důchodu, si měli ještě zažádat tento rok, protože díky valorizacím v tomto roce budou mít důchod větší. A prý se to týká i lidí, kteří chtějí jít do příští rok předčasného důchodu. Já bych chtěla příštím roce v květnu požádat o předčasný důchod o 2 roky dřív. Můj starobní důchod mi vychází na květen 2025. Nyní pobírám invalidní důchod 2. stupně (pobírám cca 12.000,- Kč ) a nepracuji. A nevím, zda bych si taky ještě letos měla požádat či nikoliv. Mohl byste mi, prosím, poradit? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nyní pobírám invalidní důchod 2. stupně a nepracuji. Mám využít výpočtovou zamítačku?

Odložená výplata má smysl u lidí, kteří vykonávají výdělečnou činnost (např. zaměstnání). U osob, které jsou např. na úřadu práce bez podpory nebo vůbec nejsou pojištěné, nemá tento postup smysl, protože krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty si odmažete pouze výdělečnou činností. Pokud jste plánovala přiznání předčasného důchodu v roce 2023, nechte si ho přiznat v závěru letošního roku, protože pak bude vyšší, než by byl v roce 2023.

Poslední zhruba měsíc neřeším téměř jiné téma.

Otázka doplněna:

Pane Maříku, moc Vám děkuji za odpověď. Myslím, že jsem ji správně pochopila. Mám požádat o předčasný důchod do konce roku a nečekat do května následujícího roku. A mohl byste mi přibližně říct k jakému datu mám požádat? Narodila jsem se 25.3.1962 a mám 2 děti. Starobní důchod mi vychází k 25.5.2025. Nyní jsem vedena na ÚP bez podpory a mám invaliditu 2 stupně. Byl by vhodný termín k 25.12.2022? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, pochopila jste to naprosto správně. Pokud byste si nechala přiznat předčasný důchod bez výplaty, krácení by se vám nesnižovalo (protože nepracujete) a nemá tedy smysl čekat na stále stejně vysoký předčasný důchod. Kdybyste si nechala přiznat předčasný důchod (klasicky) až v roce 2023, pobírala byste méně než u důchodu přiznaného do konce roku 2022. Vhodné datum, kdy se vám snižuje krácení na 11,4 % je 7. 12. 2022.