OSVČ v invalidním důchodu – mám nárok na nemocenské dávky?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu – od 4/2014 mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně. Jsem OSVČ, dále budu omezeně pracovat – platí mi ČSSZ nemocenské pojištění (VZP)? Mám dále zasílat zálohy na důchodové pojištění a nemoc pojištění? Mám pak nárok na nemocenské dávky, když onemocním? Děkuji.

Odpověď:

OSVČ v invalidním důchodu – mám nárok na nemocenské dávky?

Z vašeho dotazu vyplývá, že si pletete zdravotní a nemocenské pojištění. To je velmi nebezpečné, protože byste se mohla rychle dostat do problémů.

Zdravotní pojištění (příslušnou institucí je např. VZP) je pojištění, ze kterého je hrazeno zdravotnictví (nemocnice, částečně léky apod.).

Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolnou součástí sociálního pojištění (příslušnou institucí je ČSSZ). Sociální pojištění se dále skládá z důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Musíte se dostavit na vaši zdravotní pojišťovnu, kde vám sdělí, v jaké výši máte nadále zasílat zálohy na zdravotní pojištění (to závisí také na vaši předchozích příjmech). Stejně tak se musíte dotázat na oddělení OSVČ na vaší okresní správě sociálního zabezpečení. Rozhodně nemůžete svévolně pojištění přestat platit.

Nemocenské pojištění (pojištění, ze kterého se platí nemocenské dávky) si můžete sama dobrovolně platit (stejně jako jste již mohla nyní). Stát ho za vás platit nebude, ale nepleťte si ho se zdravotním pojištěním.