Odhad starobního důchodu, který se v důchodové kalkulačce nyní ukazuje, ten by se nesnížil?

Otázka:

Dobrý den,
kamarádka uvažuje, že by přestala pracovat a manžel by jí jen platil zdravotní pojištění. na eportálu ČSSZ jsme si vyjely její přehled, kde je uvedeno, že celkový počet získaných roků pojištění je 50 roků a 285 dní z toho náhradní doba pojištění 1 rok a 7 dní. Nejsme schopné se dopočíst jak je to možné, když bude mít teď v březnu 56 let, pracuje od 19 let a 8 let byla na mateřské s dvěma dětmi. Zároveň se chci zeptat, odhad starobního důchodu, který jí to nyní ukazuje, tak ten by se nesnížil? děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odhad starobního důchodu, který se v důchodové kalkulačce nyní ukazuje, ten by se nesnížil?

Nikdo nemůže v současné době před dosažením důchodového věku získat 50 let doby pojištění, už vůbec ne člověk, kterému je 56 let. Pokud jste nějaké doby do informativní důchodové aplikace (IDA) samy nedoplňovaly, může být chyba v nárokových pokladech ČSSZ (např. chybně naskenovaný evidenční list). Průběh pojištění je v této aplikaci vidět, takže lze zjistit, kde je chyba.

Údaj o výši starobního důchodu v aplikaci IDA je velmi orientační a určitě starobní důchod může vyjít i nižší, než nyní uvádí. Pokud vaše kamarádka nebude dále pojištěná, je tato pravděpodobnost o to vyšší.