Odejít po ukončení podnikání na úřad práce nebo do důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak nejlépe vyřešit odchod do důchodu. Letos 29. 3. mi bude 60 let. Jsem vyučen, základní vojenskou službu jsem ze zdravotních důvodů nevykonával, nebyl jsem nikdy evidován na ÚP a od 1. 1. 1993 do 28. 2. 1997 jsem začal souběžně s pracovním poměrem podnikat, od 1.3. 1997 až do dnes pracuji jako OSVČ. Vzhledem k zhoršování zdravotního stavu již nemohu práci ve svém oboru zvládat v plném rozsahu, ale na získání invalidního důchodu nemám nárok. Zjišťoval jsem si záležitosti pro předdůchod, ale nemám dostatečné množství finančních prostředků. Uvažuji proto, že bych během letošního roku ukončil činnost OSVČ, přihlásil se na ÚP a pokusil se sehnat nějaké vhodné zaměstnání. V případě, že nic vhodného neseženu, řešil bych to potom předčasným odchodem do důchodu. Myslíte si, že je to dobré řešení, nebo mi navrhnete pro mne výhodnější? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Odejít po ukončení podnikání na úřad práce nebo do důchodu?

Abych vám mohl se stoprocentní jistotou poradit, nemám o vás dostatek informací.

V zásadě váš postup považuji za vhodný, ale u OSVČ bývá často problém s výší podpory v nezaměstnanosti. Pokud jste si v posledním roce platit pouze minimální sociální pojištění (jak to tak často bývá), bývá podpora vyměřena v minimální výši, tj. okolo 3.000 Kč. V tom případě by dle mého názoru bylo vhodnější odejít i za cenu vyšší krácení do předčasného důchodu. Pokud byste si v době do dosažení důchodového věku našel vhodné zaměstnání, požádal byste ČSSZ o zastavení výplaty předčasného starobního důchodu a touto výdělečnou činností si „odmazal“ krácení za předčasný odchod do důchodu. Toto je varianta, kterou bych také zvážil.

Další možnou variantou je omezení vaší samostatné výdělečné činnosti (pokud vám to zdraví a forma podnikání dovolí) a její další výkon v souběhu s pobíráním předčasného důchodu.

K načasování vhodného data odchodu do předčasného důchodu vám může pomoci naše kalkulačka důchodového věku, která vám spočítá i data vhodná k odchodu do předčasného důchodu (je vhodné odejít na datum, které vám kalkulačka spočítá, příp. v období po něm). Pokud vám v době pojištění nechybí žádné období a nikdy jste nebyl v evidenci na úřadu práce (jak uvádíte), je vhodné také odchod načasovat tak, aby vám vyšel celý rok doby pojištění. K tomu by došlo koncem srpna.

Promyslete i mnou navrhované varianty. Výhodnost jakéhokoliv postupuje se dopředu nedá určit, protože je závislá na jedné neznámé a tou je délka, po kterou bude důchod vyplácen.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď, samozřejmě chápu, že nemáte veškeré potřebné informace k přesnému vyhodnocení. Já prozatím zjišťuji vše potřebné, abych se podle toho mohl rozhodnout. Takže jsem se již byl poradit na ČSSZ v místě bydliště, vyžádal si a již obdržel Informativní osobní list důchodového pojištění a zjištěné údaje vložil do důchodové kalkulačky na portálu ČSSZ. Taktéž jsem se byl poradit v AXe, kde mám penzijní připojištění, použil kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti atd. Za pomoci těchto různých kalkulaček jsem přepočítal všechny varianty, včetně těch od Vás.
Díky tomu, že jsem několik let podnikal souběžně se zaměstnáním, mám za tyto roky solidní vyměřovací základy. Je pravda, že výše podpory v nezaměstnanosti mi dle výpočtu vychází v průměru něco přes 3 000,- Kč, ale zároveň jsem zjistil, že další, t.j. 3 rok předčasného důchodu by mi trvale snížil výši důchodu o více než 1 000,- Kč. Což je samozřejmě malá částka dokud bych si mohl přivydělávat, ale poměrně vysoká v případě kdy by to z nějakého důvodu nešlo, což je bohužel také jedna z neznámých veličin, jako doba pobírání důchodu.
Prozatím mám ještě nějaké zakázky nasmlouvané, myslím, že minimálně do konce pololetí by to stačilo, něco se snad ještě podaří sehnat, takže zatím mám na rozhodnutí ještě nějaký čas. Protože jsem čtvrtletní plátce DPH, uvažoval bych vždy dokončit patřičné čtvrtletí, což by zároveň odbourávalo procentuální snížení důchodu. Vzhledem k tomu, že moje zdravotní problémy jsou charakteru pohybového aparátu, uvažoval jsem právě o tom nahlášení na ÚP, naspořené peníze na penzijním připojištění bych použil na dorovnání měsíčních příjmů a mezitím se pokoušel sehnat adekvátní zaměstnání (to asi bude trochu problém), zkusil zdravotní potíže trochu eliminovat a potom případně zkusit v předčasném důchodu něco přivydělat, což už by nemělo nijak moc výši důchodu ovlivnit. Zatím jsem nezjišťoval, zda bych pro přihlášení na ÚP musel Živnostenský list úplně zrušit, nebo by stačilo jeho pozastavení? Také mi zatím není úplně jasné, jak se doba na ÚP do kalkulačky na portálu ČSSZ zadává. Z tabulky na Vašem fóru jsem vyčetl, že pro nárok i pro výpočet starobního důchodu je to 80% ? Znamená to, že když mohu pobírat podporu 11 měsíců, bere se tato doba jako 100%, z toho 80% je 8,8 měsíce a zbytek do 12 měsíců je ještě nutno pracovat, aby byl započten celý rok? Ještě jednou děkuji a samozřejmě všem známým Vaši poradnu doporučím, je přehledná a mile mě překvapila rychlost odpovědi na moji otázku.

Odpověď doplněna:

K možnosti přihlášení se do evidence úřadu práce vám bude stačit živnostenský list přerušit.

Doba pojištění se počítá přesně na dny. Pro výpočet starobního důchodu se evidence na úřadu práce skutečně hodnotí v rozsahu 80 %. Např. pokud budete v evidenci 120 dní, bude se vám při výpočtu hodnotit 96 dní pojištění (120×0,8). Celý rok pojištění však není myšlen jako celý kalendářní rok (vysvětleno zde). Při výpočtu důchodu ČSSZ všechny doby získané žadatelem (po pokrácení těch, které mají být pokráceny na 80 %) sečte a vydělí 365 dny. Výsledkem je celkový počet let doby pojištění. Jestli vyjde 46 let a 10 dní nebo 46 let a 350 dní, je jedno, vždy se počítá se 46 lety atd.

Pokud budete potřebovat s odchodem do důchodu dále poradit, můžete se na mě obrátit.