Od roku 2006 pobírám náhradu za ztrátu na výdělku a od té doby jsem na úřadu práce. Jak se mi bude počítat důchod?

Otázka:

Dobrý den, příští rok bych měl dosáhnout důchodového věku. Jsem bývalý celník a v roce 2006 jsem byl ze zdravotních důvodů propuštěn z práce, ( byl jsem sražen autem, nebyl to pracovní úraz). Od té doby jsem veden na úřadu práce a zároveň pobírám od pojišťovny náhradu za ztrátu na výdělku.
Zajímá mne jak se mi bude počítat a z čeho důchod, odpracované roky.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od roku 2006 pobírám náhradu za ztrátu na výdělku a od té doby jsem na úřadu práce. Jak se mi bude počítat důchod?

Pobírání náhrady za ztrátu na výdělku nijak nemění výpočet starobního důchodu, ten vám bude spočítán „klasickým“ výpočtem, který vysvětluji v tomto článku, příp. tzv. STOP OVZ výpočtem, popsaným zde, pokud jste pobíral (pobíráte) invalidní důchod. Vyplacené náhrady za ztrátu na výdělku se u „klasického“ výpočtu budou hodnotit jako vyměřovací základy (výdělky), ale nejde o dobu pojištění ani náhradní dobu pojištění.

Evidence na úřadu práce se hodnotí omezeně a pokud jste skutečně nebyl celou dobu pojištěný z jiného titulu, bude to mít zásadní vliv na výši důchodu, v krajním případě vám nárok na starobní důchod nemusí vzniknout.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Můžete mi poradit jak mám postupovat abych měl nárok na důchod? V jednom článku píšete, ( vyloučit dobu evidence na úřadu práce je možné pouze v rozsahu, ve kterém se započítává jako náhradní doba pojištění (ve věku do 55 let jeden rok bez pobírání podpory). V případě souběhu s vyměřovacím základem má však přednost vyměřovací základ a o případné vyloučení je nutné požádat v žádosti o důchod ) Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Vyloučená doba nijak nesouvisí s tím, zda máte nebo nemáte nárok na starobní důchod. Možnost zhodnotit vyloučené dobu, která byla získaná v souběhu s vyměřovacím základem (nejčastěji výdělkem), existuje, ale to není podstata příp. problému, který byste měl řešit. (Příp. dotaz doplňte, kam tímto míříte).

Nejdříve je třeba zjistit, zda podmínku potřebné doby pojištění splňujete. S tím vám může pomoci Informativního výpočtu starobního důchodu ČSSZ. Tato kalkulačka umí spočítat získanou dobu pojištění a zjistíte z ní, zda jste potřebnou dobu pojištění získal.

Pokud byste potřebnou dobu pojištění nezískal, šlo by ji ve vašem případě doplatit.