Kdy manželovi končí podpůrčí doba nemocenské?

Otázka:

Dobrý den,mám dotaz, manžel marodil od 6.11.2016 do 28.2.2017. Od 1.3.2017 pracoval do 16.8.2017, a je opět na neschopence s tou samou nemocí.Prodělal embólii a je po těžkých 3 operací má v míše čepy a v těle implantaci míšního stimulátoru na prokrvení dolní končetiny. Chci se zeptat jak může být ještě dlouho na nemocenské a kdy máme žádat o invalidní důchod, než půjde do starobního. Je narozen 20.12.1955. Do starobního má jít za rok a 8 měsíců.Jak máme postupovat, a co je pro manžela výhodnější.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy manželovi končí podpůrčí doba nemocenské?

Kdy vašemu manželovi končí podpůrčí doba nemocenské, vám sdělí na nemocenském oddělení OSSZ, která vám nemocenskou vyplácí. Podpůrčí doba by měla končit v květnu 2018.

O invalidní důchod si požádejte cca v únoru až březnu 2018. Jak žádat o invalidní důchod vysvětluji zde. Co by „bylo výhodnější“, není možné určovat bez znalosti výše nemocenské, případného stupně invalidity, případné podpory v nezaměstnanosti, předčasného důchodu… Nejdříve si požádejte o invalidní důchod a podle výsledku je možné doporučit další postup.