Obdržel jsem zamítnutí invalidního důchodu a bylo mně doporučeno žádat o OZZ

Otázka:

Dobrý den,
dne 25.1.2021 jsem obdržel předběžné zamítnutí invalidního důchodu a bylo mně doporučeno žádat o OZZ. Můžete mně prosím alespoň nastínit oč se jedná, zda lze pobírat dávky, a kde se o to žádá? A druhý dotaz, chystám se podat námitku proti rozhodnutí posudkového lékaře, musím znovu vše řešit s mým praktickým lékařem? Mnohokrát děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obdržel jsem zamítnutí invalidního důchodu a bylo mně doporučeno žádat o OZZ

Status osoby zdravotně znevýhodněné (OZZ) je jedním (nejnižším) stupněm osoby se zdravotním postižením. Pokud jste uznán za OZZ, mělo by to zaměstnavatele motivovat k vašemu zaměstnání, protože větší zaměstnavatelé by měly splnit 4% podíl v zaměstnávání těchto osob. Se statusem OZZ není spojena výplata žádných finančních prostředků. Dokud nebude řízení invalidním důchodu ukončeno (např. obdržením rozhodnutí o námitce), nemůžete o OZZ žádat – § 55 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb.. Podrobně má informace o OZZ zveřejněny na svých stránkách.

Pokud v námitkovém řízení nedoložíte další lékařské zprávy, námitkový lékař vás posoudí ze zdravotnické dokumentace, kterou měla OSSZ k dispozici u prvotního posouzení. S praktickým lékařem nic řešit nebudete.