Musím přijmout práci zprostředkovanou úřadem práce?

Otázka:

Dobrý den, jsem narozen 2. 4. 1956 rozhodl jsem se odejít ze zaměstnání, dvouměsíční výpovědní lhůta mi končí 31. 1. 2016. K 1. 2. 2016 se hodlám přihlásit na pracovním úřadě, podle zákona mám nárok na 11 měsíční podporu v nezaměstnanosti, pak další dva roky chci být evidován bez nároku na podporu a pak odejít do předčasného důchodu, ale pracovní úřad mě povede jako uchazeče o práci. Otázka zní: 1. Musím přijmout práci zprostředkovanou úřadem práce, a pokud ji odmítnu, nepřijdu o podporu v nezaměstnanosti? 2. Je tato moje úvaha lepší řešení než předdůchod (penzijní připojištění si platím 19 let)?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musím přijmout práci zprostředkovanou úřadem práce?

Pokud bez vážného důvodu odmítnete zaměstnání zprostředkované vám úřadem práce, nejenže přijdete o podporu v nezaměstnanosti (bude-li vám ještě vyplácena), ale budete z evidence úřadu práce vyřazen.

I přes výše uvedené jsem přesvědčen, že vámi zvolený postup je lepší, než předdůchod. Při evidenci na úřadu práce budete totiž nejen zdravotně pojištěn (stejně jako při pobírání předdůchodu), ale také se vám v rozsahu popsaném v tomto článku, bude doba evidence hodnotit při výpočtu starobního důchodu. Doba pobírání předdůchodu se jako doba pojištění nehodnotí.