O kolik se zvýší starobní důchod OSVČ po podání přehledu

Otázka:

Dobrý den, mámprosím dotaz. K 1.3. mi byl přiznán starobní důchod. Protože jsem osvč, dokladuji zpětně ještě rok 2018.Jaká to bude přibližně částka. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

O kolik se zvýší starobní důchod OSVČ po podání přehledu

Pokud v době uplatnění žádosti o důchod ještě není podán přehled o příjmech a výdajích OSVČ, ale jsou zaplaceny splatné zálohy, je při výpočtu důchodu zhodnocena doba pojištění, ale nejsou zhodnoceny vyměřovací základy. Ty je možné zhodnotit až po podání přehledu. Započítání vyměřovacích základů na úrovni “minima” důchod zvýší cca o 100 až 150 Kč.

Upozorňuji, že v případě předešlého pobírání invalidního důchodu a následného placení minimálního pojistného OSVČ po podání přehledu k žádnému zvýšení starobního důchodu s vysokou mírou pravděpodobnosti nedojde. To je dáno způsobem výpočtu důchodu v těchto případech, kdy je prováděn tzv. STOP OVZ výpočet, který je výhodnější než “běžný” výpočet, při kterém jsou hodnoceny všechny vyměřovací základy z rozhodného období.

Např.: STOP OVZ výpočtem starobní důchod vyšel 13.000 Kč, klasicky vyšel 11.000 Kč. Po doložení vyměřovacího základu za rok 2018 zůstane STOP OVZ výpočet 13.000 Kč, klasický se zvedne na 11.150 Kč. Důchod stále zůstane přiznán ve stejné výši.