Invalidní důchod: Jsou pro výši důchodu důležité diagnózy od lékařů?

Otázka:

Dobrý den, pobírám ID 3.stupně pouze 5543, mela jsem v péči těžce post.syna 6 let, pracovala jsem 4 roky. Po umrti syna mi na urade rekli, ze se doba pece pocita, jako kdybych pracovala. je mozne, ze je chyba ve výpočtu. proč je ID tak nízky. Kamaradka ma ID 11 tis. Prosím je pro výši důchodu důležité jen roky v práci nebo i posudek LPK a diagnozy o lekařu? děkuji moc za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod: Jsou pro výši důchodu důležité diagnózy od lékařů?

Z těchto údajů nejsem schopen určit, zda je invalidní důchod spočítán chybně, případně, proč je tak nízký. Ano, doba péče o dítě se za podmínek popsaných v článku o příspěvku na péči hodnotí jako náhradní doba pojištění (jako byste pracovala).

Zkontrolujte si osobní list důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí o invalidním důchodu a ověřte si, zda jsou na něm doby péče o syna a především doby všech vašich zaměstnání uvedeny. Pokud jsou na osobním listě výpadky v dobách pojištění (ať už proto, že jste skutečně nebyla pojištěná anebo proto, že byla, ale tato doba chybí) má to pochopitelně vliv na výši důchodu.

Pokud jste byla uznána invalidní ve III. stupni invalidity, nemá diagnóza vliv na výši důchodu – III. stupeň by vám byl přiznán ve stejné výši, ať už jste uznána invalidní z jakéhokoliv důvodu.