Otázka:
Dobrý den,
zajímal by mě rozdíl, mezi čerpáním předdůchodu, a evidencí na úřadu práce v době, kdy se už nepobírá podpora. Při čerpání předdůchodu mi stát pravidelně vyplácí moje uspořené finance a platí pojištění, při evidenci na úřadu práce za mě stát platí pojistění, a finance si mohu vyplácet sám z vlastních prostředků. Nyní mám 57 měsíců penzijní připojištění, ale nemůžu čerpat předdůchod od 1.6.2025 který jsem zamýšlela (jsem ročník 1965, odchod do řádného důchodu v 65, předdůchod o pět let dříve), protože je nově stanoveno u DPS 120 měsíců u nových smluv. Tedy mě napadla varianta za rok přestat pracovat a být těch 5 let na úřadu práce. Jen netuším, zda se mi během té doby nebude ředit osobní vyměřovací základ.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nemohu do předdůchodu a napadla mě varianta jít na úřad práce
Problematice předdůchod vs evidence na úřad práce jsem se v důchodové poradně věnoval již mnohokrát (namátkou zde, zde nebo zde).
Je třeba si říci, jaké pojištění za vás stát platí – tím je pouze zdravotní pojištění. Sociálně pojištěná při pobírání předdůchodu nejste (nejedná se o dobu pojištění ani náhradní dobu pojištění). Při evidenci na úřadu práce jste také zdravotně pojištěná, ale evidence na úřadu práce je v rozsahu popsaném v tomto článku také náhradní dobou pojištění. Počítá se tedy v rozsahu 80 % do „odpracované doby“, což je výrazně více než předdůchod, který se nehodnotí vůbec.
Předdůchod je pouze vyloučenou dobou (ta zabraňuje vámi zmiňovanému ředění výdělků). Tou je ale také evidence na úřadu práce (v období bez podpory pouze v rozsahu nejvýše tří let). Na výpočet důchodu se ale nemůžete dívat pouze takto izolovaně. Evidencí na úřadu práce sice získáte méně vyloučené doby, ale zase více doby pojištění (až o tři roky). To bude mít naopak pozitivní vliv na výpočet důchodu.
Varianta, která vás napadla, je tedy v pořádku a já bych jí zvolil i v případě, že bych předdůchod pobírat mohl. Předdůchod je nevýhodnější v každém případě.