Nemocenská a zpětné přiznání starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den,měla bych si vyřídit starobní důchod a nemám vůbec ponětí jak mám postupovat a od kdy mám žádat ,proto prosím o Vaši radu.Nárok na starobní důchod jsem již měla 30.3.2018,pracovala jsem dál,nyní,k 31.5.2020 bude končit naše oddělení a od 1.6.2020 jsem přeřazená na jiné místo.Myslela jsem si,že si nyní vyberu všechnu dovolenou,pak nastoupim na nemocenskou,odabsolvuji plánovanou operaci a do konce roku budu na nemocenské a pak zažádám o starobní důchod.Údajně ale jako důchodce,i když nepobírám důchod,mám nárok jen na 84dnů nemocenské,pak bych musela celou nemocenskou vracet,nad rámec 84 dnů.Moc děkuji za osvětlení této situace a Vaší odpověď,mějte se moc pěkně a hodně zdraví,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemocenská a zpětné přiznání starobního důchodu

Poživatel starobní důchodu má zkrácenu podpůrčí dobu nemocenské na 84 dní v kalendářním roce (14 dní vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel a 70 dní nemocenskou OSSZ). Pokud si necháte zpětně přiznat starobní důchod a v době, za kterou vám bude důchod zpětně přiznán, překročíte tuto podpůrčí dobu, vznikne přeplatek na nemocenské, který bude zúčtován s doplatkem důchodu. Přeplatek na nemocenské nevznikne, pokud si starobní důchod necháte přiznat pouze 70 dní od konce nemocenské. Doba od vzniku nároku na starobní důchod by se vám hodnotila jako práce nad nárok (doba trvání dočasné pracovní neschopnosti se pro práci nad nárok nehodnotí). Doplatek důchodu by ale byl pouze za těchto 70 dní, ne od vzniku nároku na důchod.

Musíte si tedy vybrat – buď si necháte důchod vyplatit zpětně (od vzniku nároku v roce 2018), ale nemocenská vám bude náležet jen 70 dní (+14 dní náhrady mzdy od zaměstnavatele), nebo budete mít nemocenskou vyplacenou za celou dobu, ale doplatek důchodu bude pouze za 70 dní od konce nemocenské. Budete mít ale důchod zvýšený za práci nad nárok.