Nemoc v ochranné lhůtě u invalidního důchodce ve 3. stupni invalidity

Otázka:

Dobrý den.
Mám dotaz, jak je to s pobíráním nemocenské u 3. st. invalidity, když pracovní poměr na dobu určitou končí 30. 6. 2014 a nemoc začíná 17. 6. 2014. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nemoc v ochranné lhůtě u invalidního důchodce ve 3. stupni invalidity

Podpůrčí doba činí u poživatele invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně 84 dní. Těchto 84 dní se skládá ze 14 dní výplaty náhrady mzdy od zaměstnavatele a 70 dní výplaty nemocenské od okresní správy sociálního zabezpečení.

Nemoc v tzv. ochranné lhůtě však u důchodce pobírajícího starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně není možná – § 15 odst. 4 písm. a zákona o nemocenském pojištění. Pokud vám tedy pracovní poměr skončí 30. 6. 2014, nemocenské dávky po tomto datu dostávat nebudete.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
chtěl bych se ještě zeptat, jak je to v případě, když již byla část z 84 dní vyčerpána dříve /letos 46 dní/.
Je nárok rovnou na nemocenskou nebo se začíná opět 14-ti denní výplatou od zaměstnavatele? 
A ještě otázka? Kolik dní dovolené musí zaměstnavatel proplatit, při nároku 25dní dovolené za rok / 5 dní dodatková / a při čerpání 9 dní do konce června / konec prac.poměru /.
Děkuji za odpověď.

Odpověď doplněna:

To, že jste již jednou pobíral nemocenské dávky, nic nemění na tom, že vám v prvních 14 dnech bude vyplácena náhrada mzdy od zaměstnavatele. Otázka na krácení dovolené je nad rámec důchodové poradny.