Nemám dost odpracovaných let a pobírám invalidní důchod. Co se stane po dosažení důchodového věku?

Otázka:

Dobrý den, jsem žena narozená v roce 1969, vychovala jsem 2 děti. Můj důchodový věk činí 65 let a 8 měsíců. K tomuto datu ale nesplním potřebnou dobu pojištění – 35 let. (pravděpodobně mi bude chybět asi 5 let v případě, že odteď až do dosažení důchodového věku budu účastna sociálního pojištění.) Od roku 2014 pobírám invalidní důchod 2. stupně. Budu mít nárok na starobní důchod? Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemám dost odpracovaných let a pobírám invalidní důchod. Co se stane po dosažení důchodového věku?

Pokud nesplníte podmínky pro vznik nároku na starobní důchod popsané v tomto článku, nárok na přepočet na starobní důchod vám nevznikne. Bude-li stále platit současná právní úprava (§ 61a zákona č. 155/1995 Sb.), dojde při dosažení důchodového věku pouze k přejmenování invalidního důchodu na starobní s tím, že jeho výše bude stále stejná. To samozřejmě platí pouze za předpokladu, že v té době budete invalidní důchod stále pobírat.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Není mi zcela jasné, zda bych splňovala podmínku popsanou v odstavci 2 pod písmenem f) a měla nárok na poměný starobní důchod (https://www.naseduchody.cz/clanek_59-narok-na-duchod-kolik-potrebujeme-na-starobni-duchod.html) – a v případě že ano, co tento pojem vlastně znamená.

Děkuji a jsem s pozdravem

Odpověď doplněna:

Ve vámi zmiňovaném odstavci je popsán tzv. poměrný starobní důchod, podle kterého vám bude stačit získat pouze 20 let doby pojištění, ale tento důchod je ve vašem případě možné přiznat až od věku 70 let a 8 měsíců (věk o pět let vyšší, než je důchodový věk muže stejného data narození).