Nemám dobu pojištění. Mohu do důchodu?

Otázka:

Prosím Vás, kdy může požádat o starobní důchod žena narozená 12/1955, která je v částečném invalidním důchodu. Je v evidenci úřadu práce asi 8 let, vychovala 2 děti a dobu pojištění 31 let nesplňuje. Má započítáno i s dětmi 28 let a 6 měsíců. Má tedy nárok na starobní důchod? Práci nesežene. Kdy o něj může požádat a o kolik procent bude krácena? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nemám dobu pojištění. Mohu do důchodu?

Jak správně píšete, žena narozená v prosinci 1955, která vychovala 2 děti, musí získat 31 let doby pojištění, aby měla nárok na starobní důchod – důchodového věku dosáhne v 60 letech. Jestliže podmínku potřebné doby pojištění nesplňuje, nárok na starobní důchod jí v tomto věku nevznikne (nemůže odejít ani do předčasného důchodu).

Tato žena bude mít nárok na tzv. poměrný starobní důchod, kdy jí bude stačit pouze 20 let doby pojištění. Do starobního důchodu, ale bude moci odejít až v dubnu 2024, tedy v 68 letech a 8 měsících. Do poměrného starobního důchodu se může odejít ve věku, který je o pět let vyšší, než je důchodový věk muže stejného data narození.

Nevím, jakým způsobem jste dospěli k informaci o době pojištění (28 let a 6 měsíců) – např. hodnotili jste i evidenci na úřadu práce (nepočítá se pochopitelně celých 8 let)? Pokud nemáte informaci od ČSSZ, doporučuji vám obrátit se na vaši OSSZ.

Další informace: Nárok na důchod. Kolik let potřebujeme na starobní důchod?