Nárok na podporu, když si neplatím sociální pojištění

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod 1. stupně a rok a půl jsem pracovala jako OSVČ. Tuto činnost jsem k 1.4.2015 ukončila. Na OSSZ mi bylo sděleno,že nemusím hradit sociální pojištění. Byla jsem se zaregistrovat na úřadu práce a tam mi sdělili, že nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Prý jsem si neplatila sociální pojištění. Jak to teda je, platit na OSSZ nemusím, ale abych měla nárok na podporu jsem si platit musela, i když jsem podnikala na vedlejší činnost.

Nyní se mi zhoršil zdravotní stav. Po jaké době můžu žádat o přezkoumání zdravotního stavu?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na podporu, když si neplatím sociální pojištění

Podpora v nezaměstnanosti je dávkou pojistného systému – platíte-li si pojištění, máte na dávku nárok. Neplatíte, nárok nemáte.

Výše uvedeným tvrzením sice skutečnost dosti zjednodušuji, ale v zásadě je to tak. Když jste si neplatila sociální pojištění a nebyla tudíž sociálně pojištěná po zákonem stanovenou dobu, nemůžete očekávat, že obdržíte dávku z tohoto systému (pro nárok na podporu musíte být pojištěná alespoň jeden rok z posledních dvou let).

Upozorňuji, že tím, že jste si neplatila pojištění jako OSVČ (z titulu pobírání invalidity sociálně pojištěná nejste) vám tato doba bude chybět i při budoucím výpočtu starobního důchodu.

O změnu výše invalidního důchodu si můžete požádat kdykoliv to uznáte za vhodné. Zhodnocení, zda váš zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni invalidity, je na posudkovém lékaři.