Podpora v nezaměstnanosti u invalidního OSVČ

Otázka:

Dobrý den, měl bych takovýto dotaz. Mám invalidní důchod 1. stupně a pracoval jsem jako OSVČ . Tuto činnost jsem ukončil. Jaké podmínky bych musel splňovat, abych získal podporu v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podpora v nezaměstnanosti u invalidního OSVČ

Podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti se u invalidního důchodců pobírající první nebo druhý stupeň invalidity nikterak neliší o občanů, kteří žádný invalidní důchod nepobírají. Aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musel byste v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců.

Nezáleží tedy na tom, zda pobíráte nebo nepobíráte invalidní důchod prvního stupně, ale zda jste si jako osoba samostatně výdělečně činná platil na OSSZ sociální pojištění. To jste mohl, ale při nízkých příjmech také nemusel, protože při pobírání invalidního důchodu je vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší a u vedlejší činnosti nemáte povinnost platit sociální pojištění, pokud nepřekročíte tzv. rozhodnou čásku, která v letošním roce činí 62.261 Kč ročně (příjmy po odečtu výdajů).

Pěkně jsou informace o nároku na podporu v nezaměstnanosti popsány v článku na portálu veřejné správy.