Nárok na invalidní důchod v 31 letech při studia a evidenci na ÚP

Otázka:

Dobrý den, požádal jsem o invalidní důchod kvůli důševní nemoci, bude mi 31 let.
Pokud vím, doba pojištění se v mém případě se bude posuzovat za posledních 10 let. Což je cca od konce roku2009/začátku 2010.
Od této doby jsem studoval něco přes 2 a půl roku na střední škole (do 24.roku) poté jsem studoval ještě 1 rok na VŠ, kterou jsem nedokončil, a poté ještě 3 a půl roku na druhé VŠ, kterou jsem úspěšně zakončil. Chci se zeptat, jestli se tato studia budou započítávat jao náhradní doba pojištění? Protože obě studia, které trvala dohromady 4 a pů roku proběhla mezi mými cca 25-29 lety, tedy po 24 roce, což je doba do kdy se zohledňuje studium jakožto náhradní doba pojištění, pokud dobře vím? Ovšem bylo to za posledních 10.let
A dále jsem za posledních 10 let jsem byl necelé 2 roky na úřadě práce(nepobíral jsem podporu ani nedělal rekvalifikaci) započítávají se v mém případě oba 2 roky jako náhradní doba pojištění?
Mohl bych tedy splňovat potřebnou dobu pojištění pro přiznání ID?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na invalidní důchod v 31 letech při studia a evidenci na ÚP

Doba studia se pro účely hodnocení doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod hodnotí nejvýše v rozsahu prvních šesti let studia po 18. roce věku§ 40 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud byste tedy po 18. roce studoval nepřetržitě, od 24. narozenin by se vám naopak žádná doba studia nehodnotila.

Evidence na úřadu práce bez nároku na podporu se před dosažením 55. roku věku hodnotí nejvýše v rozsahu jednoho roku. Ze dvou let se vám se zhodnotí poslední jeden rok.

Záleží na datu vzniku invalidity, ale pokud jste dlouhodobě pouze studovat, nebo byl v evidenci ÚP, nárok na invalidní důchod vám nyní nevznikne.

Otázka doplněna:

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat k mému předchozímu dotazu.
Jako náhradní doba pojištění se bere i studium po dobu prvních 6ti let od 18.roku věku. Takže pokud se studuje nepřetržitě započítává se tato doba pouze do věku 24ti let. Ovšem co když bude platit následující příklad: Studium na SŠ trvalo do 21ti let a poté řekněme od 24 do 27ti proběhlo studium na VŠ.
Tedy 3 roky studia na SŠ po 18. roce + další 3 na VŠ taky dají dohromady 6 let studia po 18. roce (ale není to nepřetržité studium)
Započítává se i tento případ jako náhradní doba pojistného pro získání ID? Tedy je to stejné jako když někdo studuje nepřetržitě od 18 do 24ti let?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, jak je uvedeno výše, hodnotí se prvních šest let studia po 18. roce věku. Tato doba může být získána i po částech a není nijak limitována věkem pojištěnce (např. 24 nebo 26 let). Ve vašem případě by se studium hodnotilo od 18 do 21 let (3 roky) a od 24 do 27 let (další 3 roky).