Náleží sirotčí důchod do splnění státní závěrečné zkoušky?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně sirotčího důchodu. Jsem studentem prezenčního studia nMgr. oboru, je mi 24 let a na státnice jdu až v srpnu/září. Od 1.6. 2017 však nastupuji na HPP do zaměstnání. Jak je to teď s pobíráním důchodu? Mám hlásit výdělečnou činnost a zrušit pobírání důchodu nebo mi důchod náleží až do splnění státní závěrečné zkoušky (tedy ukončení studia)?…V případě, že náleží, je nutné něco ohledně sirotčího důchodu předkládat zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Náleží sirotčí důchod do splnění státní závěrečné zkoušky?

Základní informace o možnosti výdělečné činnosti při pobírání sirotčího důchodu vysvětluji přímo v článku o sirotčím důchodu:

Nárok na sirotčí důchod má sirotek – student vysoké školy za kalendářní měsíc, v němž ukončil studium na vysoké škole, a dále za kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž sirotek ukončil studium na vysoké škole, pokud po celý tento měsíc nevykonával výdělečnou činnost, ze které je odváděno sociální pojištění…

Sirotčí důchod vám bude náležet až do měsíce, ve kterém vykonáte závěrečnou zkoušku. To, že budete vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění, v případě denní formy studia nevadí. V měsíci následujícím po vykonává závěrečné zkoušky vám již sirotčí důchod náležet nebude (v tomto případě ji je výdělečná činnost překážkou). Ukončení studia je třeba ČSSZ doložit.

Zaměstnavateli pobírání sirotčího důchodu hlásit nemusíte.