Na starobní ani poměrný starobní důchod nebudu mít nárok

Otázka:

Dobrý den, jsem narozen v 31.5.1957, odpracováno mám asi 7 let, od 1995 jsem na úřadu práce. Na starobní ani poměrný starobní důchod nebudu mít nárok. Mohl bych svoji situaci vyřešit invalidním důchodem, když si o něj rychle požádám a předpokládám, že budu uznán osobou invalidní v 1.st.? Pak by mi stačilo odpracovat 2 roky + 3 roky náhr. doba na ÚP. Ale nestihl bych odpracovat celé 2 roky před datem řádného důchodu (31.1.2021), část bych pak pracoval ne v produktivním, ale v “důchodovém” věku. . Je vůbec taková varianta možná? Snad jsem to popsal srozumitelně. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na starobní ani poměrný starobní důchod nebudu mít nárok

Pro vznik nároku na starobní důchod musíte splnit podmínky popsané v tomto článku. Podmínky pro vznik nároku na invalidní důchod máme popsané zde.

Invalidní důchod není možné přiznat po 65 roce věku a po vzniku nároku na starobní důchod (na ten ale nárok nemáte, protože potřebnou dobu pojištění nesplňujete) – § 38 zákona č. 155/1995 Sb. Důležitý je tedy pro vás věk 65 let. Od tohoto data vám sice nemůže být přiznán invalidní důchod, ale mohl by vám být přiznán starobní důchod podle § 29 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. Tento důchod se sice jmenuje starobní, ale pro jeho přiznání musí být splněny stejné podmínky jako pro přiznání invalidního důchodu, tj. musíte být uznán invalidním a mít potřebnou dobu pojištění (získat 5 let z posledních 10 let nebo 10 let z posledních 20 let). Potřebnou dobu pojištění je možné získat činností i po 65. narozeninách.