Chybějící dva roky pro nárok na starobní důchod a možnost doplacení

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz. Moje tchýně už rok řeší s ČSSZ starobní důchod. Chyběla jí zaevidovaná doba pojištění, i když pracovala. Něco se nám podařilo po archívech najít a doložit, ale stále jí chybí odpracované dva roky (doloženo 32 let). Může si ty dva roky doplatit? Nebo alespoň část? A kolik by bylo nutné doplatit? Byla bohužel i šest let na úřadu práce a tam jí samozřejmě započítali pouze část. Je narozena 30.11.1957. Chápu správně, že na poměrný důchod bude mít nárok, až v 65 letech a 8 měsících? Zdravotně na tom není nejlíp, tak řešíme, co teď. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chybějící dva roky pro nárok na starobní důchod a možnost doplacení

Informace o možnosti doplacení naleznete v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Obecně platí, že doplatit pojištění je možné nejvýše jeden rok zpětně (tzv. bez udání důvodu), ale dobu evidence na ÚP, která se již při výpočtu hodnotit nebude, je ale možné doplatit kdykoliv. Toho by šlo ve vašem případě využít.

Ženě narozené 30. 11. 1957 by při získání alespoň 20 let doby pojištění vznikl nárok na poměrný starobní důchod v 68 letech a 8 měsících. Tento věk se spočítá tak, že se k důchodovému věku muže narozenému 30. 11. 1957 přičte pět let (toto platí i pro ženy) – § 29 odst. 2 písm. f) zákona č. 155/1995 Sb.