Musím pro odmazání dvou krácení odpracovat 2x 90 dní?

Otázka:

Dobrý den, mám na Vás dotaz.
Dne 11.4.2022 mi vzniká nárok na starobní důchod. K tomuto dni bych měla mít započteno 45 roků a 233 dnů. Chtěla bych si požádat o předčasný důchod bez výplaty penze už v roce 2011.
Pokud si požádám např. k 31. 12. 2021, bude mi důchod snížen o 2 x 0,9 %. Poněvadž ale důchod pobírat nebudu a budu nadále pracovat, snížení se „odmaže“, ale pouze o 1 x 0,9 %, protože odpracuji „pouze“ 101 dnů ode dne přiznání do 10.4.2021 (započítává se pouze každých 90 dnů)?
Pokud si ale požádám k 13.10.2021, bude mi opět důchod snížen o 2 x 0,9 %, ale v případě spuštění výplaty až od 11.4.2022 mi bude „umazáno“ 2 x 0,9 %, protože odpracuji 180 dní ode dne přiznání.
Je tato moje úvaha správná nebo se mýlím?
Ještě by mě zajímalo, jak doložím odpracovanou dobu v roce 2021, když ještě nebudu mít ELDP (tzn. pracovní poměr od 1.1.2021 do 12.10.2021, případně do 31.12.2021)? Nebo se mi tato doba v době podání žádosti nezapočítá? Dojde v tom případě před spuštěním výplaty důchodu k přepočtu a započítá se mi pak?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím pro odmazání dvou krácení odpracovat 2x 90 dní?

Srovnání výpočtů v roce 2021 a 2022 bude možné nejdříve koncem září 2021 – do té doby je uvažování o “výpočtové zamítačce” pouze teoretickou diskuzí, protože nemůžete vědět, zda je takový postup vhodný.

K podstatě dotazu, ale odpověď zní ne, vaše úvaha není správná. K odmazání krácení předčasného důchodu, který není vyplácen, stačí odpracovat pouze takový počet dní, o které byl pokrácen – § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud si tedy požádáte o předčasný důchod s požadovaným datem přiznání od 31. 12. 2021 a s výplatou od 11. 4. 2022, stačí “odpracovat” období od 31. 12. 2021 do 10. 4. 2022 a důchod krácen nebude.

ČSSZ zhodnotí dobu pojištění až do dne přiznání důchodu, i když není doložená evidenčním listem důchodového pojištění. Pokud byl takový postup vhodný a o důchod byste si požádala až před koncem roku (s datem přiznání v prosinci 2021 a s výplatou od dubna 2022), mohlo by se vše udělat v rámci jedné žádosti, tj. nemusela byste dodatečně zpětně žádat o uvolnění a úpravu důchodu. Podmínkou je, že mezi uplatněním žádosti o důchod a požadovaným datem přiznání výplaty důchodu neuplynou více než čtyři měsíce.