Na osobním listě nejsou u invalidního důchodu žádné vyměřovací základy. Je to správně?

Otázka:

Dobrý den, obdržela jsem osobní list důchodového pojištění. III. a I. stupeň invalid.důchodu mám uvedený v ndp,ale příjem za III. stupeň, který trval 1 rok a 8 měsíců, nemám uvedený ve vyměřovacím základě. Je to tak správně?
Děkuji za odpověď.
Prosím ještě o zodpovězení dodatku k otázce.
Do důchodu bych měla odejít 26.09.2015.Není pro mě vhodnější zažádat o důchod od 01.01.2016?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Na osobním listě nejsou u invalidního důchodu žádné vyměřovací základy. Je to správně?

Invalidní důchod pro invaliditu I. stupně není náhradní dobou pojištění (ndp) a je tedy zvláštní, že tuto dobu máte uvedenu na informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP). Náhradní dobou však je pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně a tu máte na IOLDP správně uvedenu bez vyměřovacích základů (žádné vyměřovací základy jste v dané době neměla). Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je tzv. vyloučenou dobou (co to je?). Příjmy z tohoto důchodu se nehodnotí jako vyměřovací základy, ale tato doba se pro stanovení osobního vyměřovacího základu (zjednodušeně průměrného měsíčního výdělku) vyloučí, aby nezhoršovala průměr z ostatních výdělků.

Výpočet důchodu pro rok 2016 stále neznáme (budeme ho znát nejdříve na konci září), takže není možné určit výhodnost výpočtu příštího roku. Určitě však nepředpokládám, že by se vám mohlo vyplatit čekat na nový výpočet více než 3 měsíce (a příjít tak o více než 3 splátky důchodu).