Chci požádat o předčasný důchod s odkladem výplaty, registrovat se na ÚP a pobírat podporu

Otázka:

Dobrý den, v příštím roce mám termín odchodu do starobního důchodu. Vzhledem ke zdravotním důvodům bych chtěl letos (po odpracovaných 45 letech) požádat o předčasný důchod s odkladem výplaty až do dovršení nároku na starobní důchod. Současně chci ukončit zaměstnání (11 měsíců před důchodem) a registrovat se na ÚP a pobírat 11 měsíční podporu, která bude končit měsícem nároku na starobní důchod. Doba 11 měsíců na ÚP by měla být z 80% započítána do výpočtu důchodu tzn. získám cca 9 měsíců do započtené doby. Je tato úvaha správná a výhodná ? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci požádat o předčasný důchod s odkladem výplaty, registrovat se na ÚP a pobírat podporu

Ne, není to správná úvaha. U předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění pouze výdělečnou činností – § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Evidence na úřadu práce vám krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty neodmaže, ani nebude hodnocena na 80 %. Vysvětluji to i v základním článku o odložené výplatě, který si, prosím, přečtěte.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď a mám ještě doplňující dotaz. Změním pořadí z prvního dotazu: od 1.5. 2023 budu na ÚP (pobírání podpory do konce roku 2023), k 31. 12. 2023 podám žádost o předčasný důchod, který bych začal pobírat od 1. 1. 2024 (vzhledem k řádnému termínu v srpnu 2024 budu mít krácení jen za dvě 90 denní období, že ?). Doplním pro úplnost, že v současné době již čerpám předdůchod. Jak mi výpočet důchodu ovlivní předchozí doba v evidenci ÚP (květen – prosinec 2023) ? Nějak se hůř orientuji v započítávání doby v evidenci na ÚP s pobíráním podpory příp. zapojení již čerpaného předdůchodu. Můžete mi prosím sdělit, co bude v daném případě nejvhodnější ? Chtěl bych co nejvíce eliminovat krácení při výpočtu důchodu. Krácený předčasný důchod s čerpáním již od 1. 5. 2023 by byl jen nepatrně vyšší než vyplácená podpora v nezaměstnanosti.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Když nikdo nezná valorizaci od ledna 2024 ani výpočet důchodu pro rok 2024, není možné nějaké závěry dopředu vytvářet.

Pokud máte důchodový věk v srpnu 2024, tak 31. 12. 2023 budete mít 3 krácení předčasného důchodu – je to více než 180 dní do dosažení důchodového věku.

Předdůchod nemá na výpočet doby pojištění žádný vliv, protože není ani dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Jak se evidence na úřadu práce hodnotí, vysvětluji v tomto článku. Pokud jde o dobu evidence s podporou, hodnotí se vždy a to na 80 %.

Nejvhodnější je teď nic nevymýšlet, počkat na konec září, kdy bude možné porovnat výpočty roku 2023 a 2024 a pak se rozhodnout. Už dopředu je ale jasné, že ve vašem případě nedává smysl vámi navrhovaná varianta s datem přiznání k 31. 12. 2023 a výplatou od 1. 1. 2024. Jediné, co tím dosáhnete, je to, že se připravíte o důchod za jeden den a budete místo toho pobírat podporu, která (jak sám píšete) bude nižší. Pobírat méně a nic z toho nemít, to nedává smysl.