Může mě zaměstnavatel v důchodu přeřadit na méně kvalifikovanou práci?

Otázka:

Dobrý den. V srpnu 2015 mi vzniká nárok na starobní důchod. Ráda bych pracovala dál, ale zaměstnavatel, protože je nás nadbytek, mě přeřadil na méně kvalifikovanou – a tudíž i méně placenou práci s tím, že si mám zažádat o starobní důchod, kterým by se mi příjem dorovnal. Musím s tímto návrhem souhlasit? Ráda bych nadále pracovala na stejné pozici. Jak bych měla postupovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Může mě zaměstnavatel v důchodu přeřadit na méně kvalifikovanou práci?

Stejně jako není přiznání starobního důchodu důvodem k rozvázání pracovního poměru nebo změně pracovní smlouvy, není přiznání starobního důchodu (ani dosažení důchodového věku) důvodem k přeřazení na méně kvalifikovanou práci.

Zaměstnavatel k vám musí přistupovat jako ke každému jinému zaměstnanci, který žádný důchod nepobírá nebo který nedosáhl důchodového věku.

Svůj další postup zvažte – zákon je sice na vaší straně, ale nikdo zřejmě nechce “naštvat” svého zaměstnavatele. Záleží tedy na tom, jaké vztahy máte se svým zaměstnavatelem a jaká je ve vaší firmě kultura a vztah k dodržování zákoníku práce.