Může invalidní důchodce ve III. stupni pobírat podporu stále dokola?

Otázka:

Dobry den,
nachazim rozporuplné info. ohledne podpory v nezamestnanosti u Id. 3.stupne na internetu ale i ve vasich odpovedich, zde v poradně. Zde pisete ze narok neni https://www.naseduchody.cz/poradna_240-muze-invalidni-duchodce-pobirat-podporu-v-nezamestnanosti.html a zde ze narok je https://poradna.naseduchody.cz/byl-mi-priznan-iii-stupen-invalidniho-duchodu-muzu-se-hlasit-na-uradu-prace-a-pobirat-podporu/.
Chapu to dobre ze u Id3. stupne, pokud clovek muze pracovat za zcela mimoradnych podminek, tak se na UP muze evidovat jako uchazec a ma narok na podporu, paklize v poslednich 2letech odvadel 12m soc. pijisteni? Proc ale nekde pisou ze narok neni https://www.finance.cz/542552-invalidni-duchod-podpora-v-nezamestnanosti/ a jinde pisou ze narok je https://www.fosaops.org/nase-sluzby/podporovane-zamestnavani/neni-schopen-vydelecne-cinnosti-ani-za-zcela-mimoradnych-podminek-a-presto-pracuje/ a muj druhy dotaz, docetla jsem se, ze Id3. stupne se pocita do nahr. doby pojisteni, tedy ze diky tomu cl. splni podmínku , aby mel narok na podporu v nezamestnanosti. Napadlo me, to tedy clovek co bere treba 5let Id3. stupne, nepracuje, tak se může najednou prihlasit jako uchazet na Up a jen tak pobírat pul rok podporu v nezamestnanosti? To by slo preci zneuzit a opakovat to stale dokola ne? Nebo se podpora v nezamestnanosti tyka jen tech lidi s Id. 3,kteri fakt 12m pracovali a pak o praci prisli? Děkuji za vasi odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může invalidní důchodce ve III. stupni pobírat podporu stále dokola?

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně může být evidován jako uchazeč o zaměstnání a pobírat podporu v nezaměstnanosti, pouze pokud je podle posudku lékaře LPS schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek – § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb. V první odpovědi, na kterou odkazujete sice o mimořádných podmínkách nic není, a není tedy 100% přesná, ale je třeba brát v potaz, okolnosti případu tazatelky, kdy jí by mimořádné podmínky téměř jistě přiznány nebyly. Obecně se mimořádné podmínky přiznávají ve zcela marginálním počtu případů.

Proč někde píší něco, co se vám nezdá, se musíte ptát u zdroje těchto informací.

„Rolovat“ pomocí náhradní doby (jako je pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně) další a další podpory samozřejmě možné není – § 49 zákona č. 435/2004 Sb. Po vyčerpání podpůrčí doby musíte odpracovat alespoň 6 měsíců, abyste měla znovu nárok.