Otázka:
Dobrý den pane Mařík,
dovoluji se na Vás ještě jednou obrátit ohledně starobního důchodu.
1) Pravděpodobně ještě do konce tohoto roku mi bude přiznán zpětně starobní důchod, o který si nyní žádám a na který mi vznikl nárok již v roce 2016. Moje příjmy za rok 2019 jako OSVČ byly pouze 6450,-Kč, výdaje pak 3870,-Kč.
Zajímalo by mne, kolik mám nyní (od září 2020, po odkladu kvůli pandemii) platit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění, protože již od roku 2016 bude moje činnost OSVČ vedena jako vedlejší, nyní však ještě není.
Předpokládám, že v tomto roce budou moje příjmy vyšší než 80 000,- Kč. Budu platit vyšší zálohy na zdravotním a sociálním pojištění až po odevzdání přehledů v březnu 2021?
Zálohy na zdravotním pojištění jsem dosud platila jako OSVČ – hlavní činnost. Moje příjmy však nedosahovaly více než 80 000,- Kč ročně. Budou mi zpětně (od roku 2016) přiznány nižší zálohy na zdravotním pojištění, jakmile mi bude přiznán zpětně starobní důchod? Pokud ano, jakým způsobem se tento rozdíl vyrovná?
Jakmile mi bude u CSSZ zpětně přiznán starobní důchod (od roku 2016), z těchto peněz si CSSZ vezme částku, kterou dlužím na zálohách. Má CSSZ právo vzít si z těchto peněz také částku, kterou dlužím na penále, nebo bude penále vymáháno dodatečně?
Za případnou odpověď mnohokrát děkuji a přeji hezké dny,,
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Může být doplatek důchodu použit na dlužné pojistné nebo i penále?
Jaké budete nyní platit zálohy a zda nějaké, se informujte na vaší OSSZ a zdravotní pojišťovně. Toto není oblast, kterou bych se zabývám. Zpětně se z hlavní činnosti vedlejší činnost nestane. Důvod vedlejší činnost je třeba doložit nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl podán přehled o příjmech a výdajích.
Doplatek důchodu je možné použít jak na pojistné, tak i penále – § 115a odst. 1 písm. c) zákona č. 582/1991 Sb. Po zaplacení pojistného bude důchod přepočítán.